O primărie din județ dă ultimatul cetățenilor pentru stârpirea ambroziei și anunță amenzi
Ambrozia este planta care an de an, atunci când inflorește, afectează tot mai mulți sătmăreni, creând alergii care sunt extrem de neplăcute, în special pentru cei cu condiții medicale precare sau cu diverse afecțiuni respiratorii. Deși legea presupune întreținerea terenurilor, ambrosia fiind o plantă care crește în special pe terenurile neîngrijite, puțini sunt cei care chiar fac ceva pentru a scăpa de această plantă. Primăria Medieșu Aurit anunță că a stabilit un calendar de intervenție pentru cetățeni, dar și de controale, care se vor finaliza cu amenzi pentru cei care nu distrug planta. „Ambrozia este una dintre cele mai invazive […]
Ştiri pentru sătmăreni!