Monumentul lui Știrbei, inaugurat oficial după 112 ani

Distribuie: FacebookXWhatsApp

Monumentul lui Știrbei, inaugurat oficial după 112 ani

Monumentul dedicat Domnitorului Barbu Dimitrie Știrbei, amplasat la intrarea în Parcul Zăvoi din Râmnicu Vâlcea, va fi inaugurat oficial pe 30 iunie, la 112 ani de la realizarea sa. Restaurarea a fost finanțată de Clubul Rotary Râmnicu Vâlcea și realizată de restauratorul Mihai Iancovescu Rudeanu, în parteneriat cu Primăria municipiului. Ceremonia va include un moment artistic și o expoziție dedicată sculptorului Constantin Gh. Mihăilescu, autorul monumentului.

The post Monumentul lui Știrbei, inaugurat oficial după 112 ani first appeared on Jurnalul Olteniei – Știri din Craiova și Oltenia.

Cotidian regional tipărit și online!

Citeste la sursa