Deputatul PSD Călărași, Ion Samoilă, a susținut pe 10 iunie, în plenul Camerei Deputaților o declarație politică având ca temă: „România are nevoie cât mai rapid de un guvern stabil!”
Iată în continuare textul integral al acestei declarații:
“Ne aflăm într-o perioadă în care cetăţenii aşteaptă de la clasa politică maturitate şi capacitatea de a pune interesul naţional mai presus de orice calcul partizan. Având în vedere contextul economic şi social, marcat de numeroase provocări, formarea rapidă a unui guvern funcţional reprezintă o necesitate.
Românii au nevoie de stabilitate instituţională şi de măsuri concrete, care să răspundă problemelor reale cu care se confruntă zi de zi. De aceea, consider că toate forţele politice democratice au obligaţia de a participa cu seriozitate la dialogul privind constituirea unei majorităţi parlamentare capabile să ofere ţării un executiv eficient şi credibil.
Partidul Social Democrat a arătat întotdeauna că este o formaţiune care pune pe primul loc interesele cetăţenilor şi dezvoltarea României. În acest spirit, PSD este dispus să analizeze orice propunere serioasă care poate conduce la formarea unui guvern stabil şi performant. Dialogul instituţional şi consultările politice sunt instrumente fireşti într-o democraţie matură şi trebuie folosite pentru identificarea celor mai bune soluţii pentru ţară.
În opinia mea, înainte de orice decizie privind susţinerea unei viitoare formule guvernamentale, este esenţial ca programul de guvernare să fie prezentat în mod clar şi transparent. Românii au dreptul să ştie care sunt obiectivele viitorului executiv, ce măsuri economice şi sociale vor fi adoptate şi care este viziunea asupra dezvoltării României în următorii ani. În egală măsură, competenţa şi profesionalismul celor propuşi să ocupe funcţii guvernamentale trebuie să reprezinte criterii fundamentale.
Pentru Partidul Social Democrat există câteva direcţii esenţiale care nu pot lipsi din agenda oricărui guvern care doreşte să beneficieze de încrederea cetăţenilor.
În primul rând, România trebuie să continue investiţiile publice şi să accelereze proiectele de dezvoltare. Infrastructura de transport, investiţiile în sănătate, educaţie, agricultură şi dezvoltarea comunităţilor locale reprezintă motoare ale creşterii economice şi surse importante pentru crearea şi menţinerea locurilor de muncă. O economie puternică nu poate exista fără investiţii consistente şi fără utilizarea eficientă a fondurilor europene şi naţionale.
În al doilea rând, trebuie să existe o preocupare permanentă pentru protejarea persoanelor cu venituri mici şi medii. Inflaţia, creşterea costurilor de trai şi incertitudinile economice afectează milioane de familii. Statul are obligaţia să intervină prin politici publice care să sprijine pensionarii, salariaţii cu venituri reduse, tinerii aflaţi la început de drum şi toate categoriile vulnerabile ale societăţii. Dezvoltarea economică trebuie să fie însoţită de măsuri care să reducă inechităţile.
Nu în ultimul rând, mediul de afaceri românesc, în special întreprinderile mici şi mijlocii, are nevoie de susţinere şi predictibilitate. IMM-urile reprezintă coloana vertebrală a economiei naţionale, pentru că acestea generează locuri de muncă şi contribuie la bugetul de stat. Aceste companii au nevoie de acces la finanţare, de reducerea birocraţiei şi de un cadru fiscal stabil care să le permită să se dezvolte şi să investească.
Consider că succesul viitorului guvern va depinde de capacitatea sa de a răspunde acestor priorităţi fundamentale. Cetăţenii nu aşteaptă conflicte politice, ci soluţii concrete, rezultate şi proiecte care să le îmbunătăţească viaţa.
În calitate de deputat al Partidului Social Democrat, voi susţine întotdeauna măsurile care duc la dezvoltarea României, la protejarea nivelului de trai al populaţiei şi la consolidarea economiei naţionale. Cred că responsabilitatea politică înseamnă dialog şi orientare permanentă către interesul public.
România are nevoie de stabilitate, investiţii şi politici care să ofere încredere cetăţenilor. Acesta trebuie să fie obiectivul comun al tuturor celor care au primit mandatul de a reprezenta interesele românilor în Parlament!”