40 de pompieri români au plecat în Franța pentru a ajuta la stingerea incendiilor de vegetație

Distribuie: FacebookXWhatsApp

40 de pompieri români au plecat în Franța pentru a ajuta la stingerea incendiilor de vegetație

40 de pompieri români au plecat, duminică, spre Franța cu echipamente de stingere a incendiilor de vegetaţie şi pădure, pentru a interveni în zonele afectate sau cu risc ridicat, urmând să fie înlocuiți la jumătatea lunii iulie de un al doilea contingent. Misiunea se desfășoară în cadrul programului pilot de pre-poziționare al Direcţiei Generale Protecţie Civilă Europeană şi Operaţiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO), potrivit Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă (DSU).
Digi24

Citeste la sursa