DSP Bacău: 66 de cazuri de boală diareică acută raportate într-o săptămână. Peste jumătate dintre pacienți au necesitat internare
Direcția de Sănătate Publică (DSP) Bacău monitorizează, în perioada iunie–octombrie 2026, evoluția bolilor digestive, în cadrul programului național de supraveghere a morbidității prin afecțiuni digestive, care include boala diareică acută (BDA), enterocolitele, dizenteria și alte afecțiuni similare. Potrivit datelor centralizate de instituție, în intervalul 8–14 iunie au fost diagnosticate în județul Bacău 66 de cazuri […]
Articolul DSP Bacău: 66 de cazuri de boală diareică acută raportate într-o săptămână. Peste jumătate dintre pacienți au necesitat internare apare prima dată în Desteptarea.ro.